Oplev Pierre & Papan live på Det Fynske Dyrskue

Vær med til et sjovt liveshow fyldt med dans og skønne sange.
fredag den 5. juni kl. 10.00

Kom og vær med når Pierre & Papan går live på scenen i Parken. De danner rammerne om en hyggelig formiddag fyldt med musik, leg og godt humør for hele familien.

Den musikalske duo er især kendt for deres moderne fortolkninger af populære børnesange og fængende melodier, som både børn og voksne hurtigt kommer til at synge med på. 

Når de går på scenen i Parken og spiller sange som “Hjulene på Bussen”, “Bro Bro Brille” og “Lille Du”, så kom syng med!

Vær med til et sjovt liveshow fyldt med dans og skønne sange. Vi tør godt at garantere smil og masser af god energi. 

Andre events og nyheder

Mød Fyns Western Club på Det Fynske Dyrskue

Fyns Western Club er en forening for alle med interesse for westernridning – uanset erfaring, alder eller hesterace.

Klubben har i mere end 30 år samlet westernryttere på Fyn omkring træning, fællesskab og glæden ved westernsporten.

På dyrskuet kan du prøve kræfter med lassokast og få et indblik i den spændende verden af westernridning. Klubbens medlemmer står klar til at fortælle om sporten, udstyret og de mange discipliner inden for western – og både børn og voksne er velkomne til at kigge forbi og være med.

Kom og oplev den ægte westernstemning – vi glæder os til at møde jer!

Læg vejen forbi Beredskab Fyn og få et unikt indblik i livet som frivillig i beredskabet.

På vores stand får du mulighed for at opleve vores køretøjer og udstyr på tæt hold. Du kan også høre mere om livet som frivillig og de mange oplevelser og erfaringer, det fører med sig.

Som frivillige i Beredskab Fyn er vi en vigtig del af det samlede beredskab og bidrager til løsningen af en række samfundskritiske opgaver.

Vi støtter blandt andet ved større hændelser, eftersøgninger, logistikopgaver og andre indsatser, hvor ekstra hænder og specialkompetencer gør en forskel.

Kig forbi vores stand og få en spændende snak med en af vores frivillige. Vi glæder os til at se jer.

Oplevelser i Kaningården

I år er hele 109 racekaniner tilmeldt udstillingen. Kaninerne repræsenterer 20 forskellige racer og kommer fra 22 engagerede avlere. “Det er et flot antal”, fortæller formand Helle J. Mathiasen.

Fredag fra kl. 9.00 bliver kaninerne bedømt af dommerne Louise Møller og Casper Jensen, som vurderer dyrene ud fra de enkelte racers standarder.

Gennem hele dyrskuet vil der være kælne kaniner på bordet, som børn og voksne gerne må nusse. Samtidig står erfarne kaninavlere klar til at svare på spørgsmål om alt fra pasning og fodring til avl og forskellige racer.

Søndag kl. 15.30 afsluttes udstillingen med præmieoverrækkelse til de bedste kaniner.

Du finder det hele i Kaningården.

Søg