Herunder finder du programmet for fredag, som løbende opdateres.

Vi ses fra den 14.-16. juni 2019.

BEDØMMELSE AF HEST & PONY

Kl. 08.00 • Hestering 1

BEDØMMELSE AF HEST & PONY

Kl. 08.00 • Hestering 2

BEDØMMELSE AF HESTE

Kl. 08.00 • Store Ring

ÅBEN MØNSTRINGSTRÆNING

Kl. 08.15 • Børnedyrskuet

BEDØMMELSE AF HEREFORD

Kl. 09.30 • Kødkvægring

BEDØMMELSE AF DEXTER

Kl. 09.30 • Kvægudstilling

BEDØMMELSE AF SIMMENTAL

Kl. 09.30 • Kvægudstilling

BEDØMMELSE AF MALKEKVÆG

Kl. 09.30 • Malkekvægring

BEDØMMELSE AF MURRAY GREY

Kl. 10.00 • Kvægudstilling

BEDØMMELSE AF FÅR

Kl. 10.00 • Uldgården

DISSEKERING AF GRIS MED ZOO

Kl. 10.00 • Ringscenen

VETERANTRAKTORERNE I KOLONNEKØRSEL

kl. 10.00 • Erhvervsudstilling

GRISEVÆDDELØB

Kl. 10.00 • Børnedyrskuet

BEDØMMELSE AF HIGHLAND CATTLE • DEL 1

Kl. 10.30 • Kvægudstilling

TÆT PÅ MALKEKOEN MED ZOO

Kl. 11.00 • Ringscenen

BEDØMMELSE & MØNSTRING FOR PONYER

Kl. 11.00 • Børnedyrskuet

TÆT PÅ HESTEN MED ZOO

Kl. 11.30 • Ringscenen

OFFICIEL ÅBNINGSCEREMONI V. BORGMESTER PETER RAHBÆK JUEL

Kl. 12.00 • Store Ring

KARAKTERISTIK AF HEST & PONY

Kl. 12.45 • Hesteudstilling

KARAKTERISTIK AF HEST & PONY

Kl. 12.45 • Store Ring

BEDØMMELSE AF HIGHLAND CATTLE • DEL 2

Kl. 13.00 • Kvægudstilling

KONKURRENCE OM ÆRESPRÆMIER FOR MALKEKVÆG

Kl. 13.00 • Malkekvægring

FYNSKE ØL & BRYGGERIER

Kl. 13.00 • Skylineren

BEDØMMELSE AF LIMOUSINE

Kl. 13.00 • Kødkvægring

VETERANTRAKTORERNE I KOLONNEKØRSEL

kl. 13.00 • Erhvervsudstilling

GRISEVÆDDELØB

Kl. 13.00 • Børnedyrskuet

BEDØMMELSE & MØNSTRING FOR PONYER

Kl. 13.00 • Børnedyrskuet

BEDØMMELSE AF BLONDE D'AQUITAINE

Kl. 13.45 • Kvægudstilling

KÅRING AF BEDSTE FÅR

Kl. 14.00 • Uldgården

STREET ART & DYRSKUE

Kl. 14-18 • Trylleriet

BØRNEAKTIVITET • VALSNING & SNOBRØD

Kl. 14-18 • Skylineren

KONKURRENCE I MØNSTRING FOR SIMMENTAL

Kl. 14.00 • Kvægudstilling

KONKURRENCE I MØNSTRING FOR SIMMENTAL JUNIOR

Kl. 14.30 • Kvægudstilling

DRESSURKONKURRENCE FOR DYR & BØRN

Kl. 15.00 • Børnedyrskuet

VETERANTRAKTORERNE I KOLONNEKØRSEL

kl. 15.00 • Erhvervsudstilling

UDPEGNING AF BEDSTE HOPPE U. FØL

Kl. 15.30 • Hesteudstilling

KONKURRENCE I MØNSTRING FOR HESTE

Kl. 15.30 • Store Ring

GRISEVÆDDELØB

Kl. 16.00 • Børnedyrskuet

UDPEGNING AF BEDSTE VALLAK

Kl. 16.15 • Hesteudstilling

HESTEGALLA • GENERALPRØVE

Kl. 17.00 • Store Ring

SE MALKEROBOTTEN

Hele dagen • Erhvervsudstilling

FILTE- & VÆVEVÆRKSTED

Hele dagen • Uldgården

WORKSHOP • LAV EN KÆPHEST

Hele dagen • Trylleriet

BØRNEAKTIVITET • SPEEDWAY

Hele dagen • Erhvervsudstilling

BØRNEAKTIVITET • BLIV MINIFARMER

Hele dagen • Trylleriet

BØRNEAKTIVITET • KLIPNING AF FÅR

Hele dagen • Uldgården

BØRNEAKTIVITET • KLAPPEGRISE

Hele dagen • Børnedyrskuet

INNOVATIV BAR & RDS-TEKNOLOGI

Hele dagen • Erhvervsudstilling