Malkekvæg

MALKEKVÆG

Det Fynske Dyrskue 2018

 

Sådan læses præmielisten:

Listen er opdelt i dyrearter, dyreracer og holdkategorier – med de bedst placerede dyr (højeste pointantal nævnt først).

Foran de enkelte ejeres navne er nævnt det pågældende dyrs nummer i dyrskuekataloget, og efter navnet antal point ved bedømmelsen.

24 point er den absolutte topkarakter i dyrskuedommernes bedømmelsesskala. Derefter følger 23 point, 22 point osv.

 

Præmielisten er udarbejdet af LandbrugFyn 15.06.2018.

Dansk Rød Malkerace

Livsydelseskøer med min. 3500 kg fedt+protein

23 point: 400 Jacob Serup Pedersen, Kerte (Ærespræmie).

4. kalvs køer og derover

23 point: 401 Lars Bebe, Bolteskov (Ærespræmie). 403 Jacob Serup Pedersen, Kerte.

22 point: 402 Lars Bebe, Bolteskov.

3. kalvs køer

23 point: 407 Familien Brems, Bjerne (Ærespræmie). 406 Line og Ole Nielsen, Frørup. 405 Lars Bebe, Bolteskov.

22 point: 404 Line og Ole Nielsen, Frørup.

2. kalvs køer hold A

23 point: 408 Erik Rasmussen, Stenstrup  (Ærespræmie). 412 Familien Brems, Bjerne. 413 Erik Rasmussen, Stenstrup.

22 point: 409 Erik Rasmussen, Stenstrup. 410 Familien Brems, Bjerne.

2. kalvs køer hold B

23 point: 418 Jacob Serup Pedersen, Kerte (Ærespræmie). 419 Erik Rasmussen, Stenstrup  (Ærespræmie). 415 Line og Ole Nielsen, Frørup. 416 Andekærgård ApS, Tåsinge.

1. kalvs køer

23 point: 428 Familien Brems, Bjerne. 430 Jacob Serup Pedersen, Kerte (Ærespræmie). 429 Lars Bebe, Bolteskov. 425 Johan Bebe, Sallinge. 421 Familien Brems, Bjerne.

22 point: 420 Erik Rasmussen, Stenstrup. 426 Familien Brems, Bjerne.

 

Holstein

Livsydelseskøer med min. 3500 kg fedt+protein

23 point: 432 Jesper Sørensen, Hågerup (Ærespræmie). 431 Gitte & Carsten Hedegaard, Måre (Ærespræmie).

3. kalvs køer

23 point: 437 Stokholmgaard, Trunderup (Ærespræmie). 433 Stokholmgaard, Trunderup (Ærespræmie). 438 Stiftelsen Hofmansgave, Otterup. 439 Jesper Sørensen, Hågerup. 442 Gitte og Carsten Hedegaard, Måre.

22 point: 444 Hasmarkgård, Otterup. 440 Gitte og Carsten Hedegaard, Måre. 443 Hasmarkgård, Otterup.

2. kalvs køer

23 point: 520 Hasmarkgård, Otterup (DRH) (Ærespræmie). 446 Stokholmgaard, Trunderup. 445 Stiftelsen Hofmansgave, Otterup.

22 point: 448 Jesper Sørensen, Hågerup. 447 Stiftelsen Hofmansgave, Otterup.

1. kalvs køer hold A

23 point: 456 Jesper Sørensen, Hågerup (Ærespræmie). 457 Stokholmgaard, Trunderup.455 Gitte og Carsten Hedegaard, Måre.

22 point: 452 Svend Aage Vestergaard, Brændekilde. 453 Gitte og Carsten Hedegaard, Måre.

1. kalvs køer hold B

23 point: 461 Hasmarkgård, Otterup (Ærespræmie). 464 Gitte og Carsten Hedegaard, Måre. 521 Gitte og Carsten Hedegaard, Måre (DRH).

22 point: 467 Gitte og Carsten Hedegaard, Måre. 465 Gitte og Carsten Hedegaard, Måre. 460 Jesper Sørensen, Hågerup. 463 Svend Aage Vestergaard, Brændekilde.

 

Jersey

Livsydelseskøer med min. 4300 kg fedt+protein

23 point: 469 Anders Nielsen, Gelsted (Ærespræmie).

22 point: 470 Lars Grønbjerg, Nørreby.

4. kalvs køer og derover

23 point: 475 Familien Halmø, Skårup (Ærespræmie). 474 Familien Halmø, Skårup (Ærespræmie). 472 Lars Grønbjerg, Nørreby (Ærespræmie).

3. kalvs køer

23 point: 479 Familien Halmø, Skårup (Ærespræmie). 476 Arne Jørgensen, Verninge. 480 Anders Nielsen, Tårup.

2. kalvs køer hold A

23 point: 486 Peter Høj, Ny Stenderup (Ærespræmie) (Bedste yver). 484 Peter Høj, Ny Stenderup (Ærespræmie). 482 Andekærgård ApS, Tåsinge.  485 Peter Høj, Ny Stenderup.

22 point: 487 Peter Høj, Ny Stenderup. 483 Anders Nielsen, Gelsted.

2. kalvs køer hold B

23 point: 491 Familien Halmø, Skårup (Ærespræmie). 492 Torben Christensen, Millinge. 494 Arne Jørgensen, Verninge.

22 point: 489 Anders Nielsen, Gelsted. 488 Torben Christensen, Millinge. 490 Viacheslav Kreitor, Balslev.

1. kalvs køer hold A

23 point: 500 Arne Jørgensen, Verninge. 499 Torben Christensen, Millinge (Ærespræmie). 501 Andekærgård ApS, Tåsinge. 497 Arne Jørgensen, Verninge.

22 point: 504 Anders Nielsen, Gelsted. 505 Lars Grønbjerg, Nørreby.

1. kalvs køer hold B

23 point: 511 Lars Grønbjerg, Nørreby (Ærespræmie). 507 Peter Høj, Ny Stenderup (Ærespræmie). 509 Lars Grønbjerg, Nørreby. 510 Svend Aage Vestergaard, Brændekilde.

22 point: 512 Familien Halmø, Skårup. 515 Lars Grønbjerg, Nørreby.

1. kalvs køer hold C

23 point: 518 Familien Halmø, Skårup (Ærespræmie). 516 Familien Halmø, Skårup. 515 Lars Grønbjerg, Nørreby. 517 Andekærgård, Tåsinge.

22 point: 519 Familie Halmø, Skårup. 514 Lars Grønbjerg, Nørreby. 513 Viacheslav Kreitor, Balslev.