Kødkvæg

KØDKVÆG

Det Fynske Dyrskue 2018

 

Sådan læses præmielisten:

Listen er opdelt i dyrearter, dyreracer og holdkategorier – med de bedst placerede dyr (højeste pointantal nævnt først).

Foran de enkelte ejeres navne er nævnt det pågældende dyrs nummer i dyrskuekataloget, og efter navnet antal point ved bedømmelsen.

24 point er den absolutte topkarakter i dyrskuedommernes bedømmelsesskala. Derefter følger 23 point, 22 point osv.

 

Præmielisten er udarbejdet af LandbrugFyn 15.06.2018.

 

Blonde d’ Aquitaine

Køer 3-4 år

23 point: 700 Heine Jensen, Gudbjerg.

 

Dexter

Tyre 5 år og derover

23 point: 701 Flemming Aage Hansen, Haarby (Ærespræmie).

Køer 4 år og derover

23 point: 704 Kaj Christiansen, Søndersø (Ærespræmie). 703 Randi Bebe, Bolteskov (Ærespræmie). 702 Jens Holger Madsen, Morud.

Køer på 3-4 år

22 point: 705 Jens Holger Madsen, Morud.

 

Hereford

Tyre 2-3 år

23 point: 707 Nikolai Brems, Bjerne (Ærespræmie).

22 point: 706 Henrik Søgård, Espe.

Tyre 13-18 mdr.

23 point: 708 Lisa M. Pedersen og Lars Aarby Sørensen, Gl. Korup (Ærespræmie). 713 Mike Brems, Lindved.

22 point: 712 Merete Nielsen, Ståby.

Tyre 7-10 mdr.

21 point: 714 Henrik Søgård, Espe.

Køer over 3 år m/kalv

24 point: 718 Mette og Kaj Jespersen, Ubberud (Ærespræmie).

22 point: 716 Familien Brems, Bjerne.

21 point: 717 Mads Brems, Bjerne.

Køer under 3 år m/kalv

23 point: 719 Leif Gross Jensen, Skalkendrup (Ærespræmie).

Kvier 22-27 mdr.

23 point: 721 Mike Brems, Lindved. 720 Klaus Brems, Lindved.

Kvier 18-22 mdr.

23 point: 722 Mette og Kaj Jespersen, Ubberud (Ærespræmie).

Kvier 12-15 mdr.

23 point: 725 Merete Nielsen, Ståby.

22 point: 724 Denise Andersen og Tomas Jæger, Havndrup.

Kvier 7-9 mdr.

23 point: 727 B.I. Hereford v/Keld Balle, Vester Hæsinge (Ærespræmie).

22 point: 728 Michael Ingerslev, Søbo.

 

Highland Cattle

Tyre 2-3 år

23 point: 732 Syberg Highland Cattle, Tårup (Ærespræmie). 731 Jeanette og Jens Kimer, Skalkendrup.

22 point: 730 Preben Egon Jensen og Jens Flügel, Aarup.

Tyre 1-2 år

23 point: 735 Peter Henrik Jørgensen, Gundstrup (Ærespræmie). 733 Jeanette og Jens Erik Kimer, Skalkendrup. 738 Syberg Highland Cattle, Tårup. 734 Syberg Highland Cattle, Tårup.

22 point: 737 Syberg Highland Cattle, Tårup. 736 Jeanette og Jens Kimer, Skalkendrup.

Køer 4 år og derover

23 point: 740 Jeanette og Jens Erik Kimer, Skalkendrup.

Kvier 2-3 år

24 point: 741 Henrik Nielsen, Mesinge (Ærespræmie).

22 point: 743 Henrik Nielsen, Mesinge. 742 Syberg Highland Cattle, Tårup.

Kvier 1 -1 1/4 år

23 point: 745 Syberg Highland Cattle, Tårup (Ærespræmie). 744 Syberg Highland Cattle, Tårup.

22 point: 747 Henrik Nielsen, Mesinge.

Bedste besætningsgruppe

731, 733, 740 Jeanette og Jens Erik Kimer, Skalkendrup (Ærespræmie).

Bedste par

738, 745 Syberg Highland Cattle, Tårup (Ærespræmie).

 

Limousine

Tyre 3-5 år

23 point: 748 Flemming Smidt, Ferritslev.

Tyre 1-2 år

23 point: 749 Flemming Smidt, Ferritslev.

Køer over 3 år m/kalv

23 point: 752 Simon Thaysen Smidt, Eskilstrup. 754 Mathias Nymann Olsen, Haarby. 753 Mathias Nymann Olsen, Haarby.

753 Mathias Nymann Olsen, Haarby.

Kvier 24-30 mdr.

24 point: 756 Lars-Kristian Mikkelsen, Kirkendrup (Ærespræmie).

Kvier 18-24 mdr.

23 point: 759 Simon Thaysen Smidt, Eskilstrup (Ærespræmie). 758 Familien Boye Larsen, Skovs Højrup. 760 Familien Boye Larsen, Skovs Højrup.

22 point: 757 Familien Boye Larsen, Skovs Højrup.

Kvier 15-18 mdr.

23 point: 762 Simon Thaysen Smidt, Eskildstrup (Ærespræmie). 763 Simon Thaysen Smidt, Eskildstrup.

Kvier 12-15 mdr.

23 point: 765 Flemming Smidt, Ferritslev. 766 Mathias Nymann Olsen, Haarby.

22 point: 764 Ole Nedergaard Nielsen, Ravnebjerg.

Kvier 9-12 mdr.

23 point: 767 Mathias Nymann Olsen, Haarby (Ærespræmie).

Kvier 6-9 mdr.

23 point: 770 Mathias Nymann Olsen, Haarby (Ærespræmie). 773 Mathias Nymann Olsen, Haarby.

22 point: 768 Familien Boye Larsen, Skovs Højrup. 772 Ole Nedergaard Nielsen, Ravnebjerg.

Bedste besætningsgruppe

752 Simon Thaysen Smidt, Eskildstrup (Ærespræmie).

 

Simmental

Tyre 3-5 år

22 point: 783 Henrik Skaaning, Håstrup.

Køer 4 år og derover

23 point: 787 Kold College, Hjallese (Ærespræmie). 792 Hans Berg, Voldtofte (Ærespræmie). 785 Henrik Skaaning, Håstrup (Ærespræmie).

22 point: 789 Søndergaard Simmental, Trætholm. 784 Henrik Skaaning, Håstrup.

21 point: 786 Søndergaard Simmental, Gummerup.

Køer 2-3 år

23 point: 791 Hans Berg, Voldtofte.

22 point: 790 Kold College, Hjallese.

Kvier 1½-2 år

22 point: 793 Hans Berg, Voldtofte.

 

Wagyu

Tyre 6-12 mdr.

23 point: 794 Rasmus Nielsen, Nr. Lyndelse.

Kvier 6-12 mdr.

22 point: 795 Rasmus Nielsen, Nr. Lyndelse.