Heste

HESTE

Det Fynske Dyrskue 2018

 

Sådan læses præmielisten:

Listen er opdelt i dyrearter, dyreracer og holdkategorier – med de bedst placerede dyr (højeste pointantal nævnt først).

Foran de enkelte ejeres navne er nævnt det pågældende dyrs nummer i dyrskuekataloget, og efter navnet antal point ved bedømmelsen.

24 point er den absolutte topkarakter i dyrskuedommernes bedømmelsesskala. Derefter følger 23 point, 22 point osv.

 

Præmielisten er udarbejdet af LandbrugFyn 15.06.2018.

Frederiksborg

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret og har eget føl ved siden

23 point: 002 Grete og Jens Dall Rasmussen, Gudbjerg.

22 point: 003 Grete og Jens Dall Rasmussen, Gudbjerg.

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point: 005 Carina Pedersen, Otterup. 006 Grete & Jens Dall Rasmussen, Gudbjerg.

21 point: 004 Sarah Jylland Storm, Helnæs.

Vallakker på 4 år og derover

22 point: 007 Sara Jylland Storm, Helnæs.

Vallakker på 3 år

23 point: 008 Karita Buur, Faaborg.

 

Oldenborg

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

22 point: 009 Charlotte Poulsen & Line Mørk, Glamsbjerg.

Vallakker på 4 år og derover

22 point: 010 Sandra Larsen, Nørre Aaby.

Hingste på 2 år

23 point: 011 Sandra Larsen, Nørre Aaby.

Hopper på 4 år og derover som ikke foler i udstillingsåret

21 point: 013 Charlotte Poulsen & Line Mørk, Glamsbjerg.

Vallakker på 4 år og derover

23 point: 014 Line Lindstrøm Jørgensen, Årslev.

Vallakker på 3 år

23 point: 015 Hans Jørgensen, Assens.

 

Travere

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

22 point: 016 Jeanette Kirstine Ørum Christensen, Odense S.

 

Frieser

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point: 019 Belinda Johansen, Barløse.

22 point: 021 Caroline Finnemann Damgaard, Brenderup. 020 Caroline Finnemann Damgaard, Brenderup. 018 Jeanet Kristensen, Odense SV.

21 point: 023 Trine Jøhnk, Aarup.

Hopper på 2 år

23 point: 024 Jeanet Kristensen, Odense SV.

Vallakker på 4 år og derover

22 point: 025 Regitze og Ulla Bjørndal, Ringe.

 

Pura Raza Española

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret og har eget føl ved siden

23 point: 026 Mette Andersen, Glamsbjerg.

Hopper på 4 år og derover der ikke foler i udstillingsåret

23 point: 027 Mette Andersen, Glamsbjerg.

 

Fuldblodsaraber

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

22 point: 028 Karina Hvid, Odense V.

Vallakker på 4 år og derover

22 point: 029 Anika Buur Leth, Gislev.

Vallakker på 2 år

23 point: 030 Louise Rasmussen, Otterup.

 

Hispano Araber

Hopper på 2 år

22 point: 031 Susanne Marie Pedersen, Faaborg.

Vallaker 4 år og derover

22 point: 032 Line Jensen, Odense N.

 

Knabstrupper

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

22 point: 033 Helle Ejby Johansen, Tåsinge.

 

Palomino

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point: 034 Andrea Skyggebjerg, Vissenbjerg.

 

Pinto

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point: 038 Stald Højager, Ringe. 041 Dolly Rosenlyst, Gelsted.

22 point: 037 Dolly Rosenlyst, Gelsted. 036 Dolly Rosenlyst, Gelsted. 042 Dolly Rosenlyst, Gelsted. 043 Sascha Rosenlyst, Nørre Aaby.

21 point: 039 Dolly Rosenlyst, Gelsted. 040 Julie Skov, Odense SV.

Vallakker på 4 år og derover

21 point: 044 Sascha Rosenlyst, Nørre Aaby.

Hoppefamilie

23 point: 045 Dolly Rosenlyst, Gelsted.

 

Quarter Horse

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point: 047 Susanne Schultz-Hansen, Morud.

Vallakker på 4 år og derover

23 point: 050 Hans-Erik Schou, Gudbjerg.

22 point: 049 Benedicte Nielsen, Odense SØ.

 

American Paint Horse

Hopper på 3 år

22 point: 051 Hans-Erik Schou, Gudbjerg.

Vallaker på 4 år og derover

23 point: 052 Pernille Them Poulsen, Måle. 054 Astrid Celine Gunlev, Kværndrup.

22 point: 053 Sine Madsen, Odense NØ.

 

Dansk Varmblod

Hopper på 4 år og derover som ikke foler i udstillingsåret

23 point: 062 Peter og Linda Bebe, Langeskov. 064 Maria Fiilsø Jensen Andersen, Otterup.

22 point: 063 Lene Bang Christensen, Ejby. 060 Kathrine Wiis Wiis, Asperup. 061 Jens Godskesen, Agedrup.

21 point: 057 Maria Fiilsø Jensen Andersen, Otterup. 058 Lotte Hvid Krogkær, Odense S.

Vallakker på 4 år og derover

23 point: 069 Vibeke Jørgensen, Ringe.

22 point: 066 Jens Godskesen, Agedrup.

21 point: 065 Caroline Holten West, Tommerup. 068 Nanna Twisttmann, Glamsbjerg.

 

Den Jyske Hest

Hingste på 3 år

23 point: 072 Skougaard Bernth Sørensen, Haarby.

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret og har eget føl ved siden

23 point: 074 Stald Kærsgård v/Familien Nymark, Svendborg.

21 point: 073 Marlene og Vagn Rasmussen, Mejlskov.

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point: 075 Gitte Ebbesen, Ringe.

22 point: 079 Bodil & Jørgen Rasmussen, Lindøhoved. 077 Gitte Ebbesen, Bogense.

21 point: 078 Marlene og Vagn Rasmussen, Mejlskov.

Hopper på 3 år

22 point: 080 Skougaard Bernth Sørensen, Haarby. 081 Bodil og Jørgen Rasmussen, Lindøhoved.

Vallakker på 4 år og derover

23 point: 083 Gitte Ebbesen, Ringe. 087 Stald Kærsgård v/Familien Møller Nymark, Svendborg.

22 point: 085 Mathilde Marie Andersen, Svendborg. 084 Stald Kærsgård v/Familien Møller Nymark, Svendborg.

21 point: 086 Helle Simonsen, Bogense.

 

Den Belgiske Hest

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret og har eget føl ved siden

23 point: 089 Hanne Storm Brems, Bjerne.

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point: 091 Hanne Storm Brems, Bjerne. 092 Karina Duerlund og Christian Lund Jensen, Hesselager.

Vallakker på 4 år og derover

21 point: 093 Casper Mohr, Agedrup.

 

Shire

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point: 096 Pia Graff Kristensen, Tommerup.

22 point: 094 Pia Graff Kristensen, Tommerup.

Vallakker på 4 år og derover

23 point: 097 Tine Kristensen Kondrup, Vissenbjerg. 098 Tine Kristensen Kondrup, Vissenbjerg.

22 point: 099 Pia Graff Kristensen, Tommerup.

 

Tinker

Hingste på 6 år og derover

23 point: 100 Stutteri Tinka v/Lisbeth og Jan Holm, Vester Hæsinge.

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point: 103 Hanne Pedersen, Martofte.

22 point: 102 Lajla Koyuncu, Odense

21 point: 104 Toni Thomsen, Bogense.

Vallakker på 4 år og derover

24 point:112 Stutteri Tinka v/Lisbeth og Jan Holm, Vester Hæsinge.

23 point: 110 Stutteri Tinka v/Lisbeth og Jan Holm, Vester Hæsinge. 107 Gry Rømer Wolff, Ebberup. 108 Hanne Pedersen, Martofte.

22 point: 111 Dorte Rande, Føns. 106 Pia Quvang Alsløw Nielsen, Ringe. 109 Toni Thomsen, Bogense.

21 point: 105 Stutteri Tinka v/Lisbeth og Jan Holm, Vester Hæsinge.

 

Fjordhest

Hingste 6 år og derover

24 point:113 Helle Prinsholm & Kasper Hansen, Kværndrup.

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret og har eget føl ved siden

23 point: 115 Line Westergaard, Søndersø.

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point: 118 Elisabeth Jørgensen, Faaborg. 120 Tanja Bettina Bæk Hansen, Kogsbølle.

22 point: 119 Maria Madsen, Odense S. 117 Sabrina Lindhart, Odense S. 116 Aja Lauritsen, Sallingelunde.

Hopper på 3 år

23 point: 121 Henriette Ellegaard Hindsgaul, Årslev.

Hopper på 2 år

23 point: 123 Henriette Ellegaard Hindsgaul, Årslev. 124 Helle Prinsholm & Kasper Hansen, Kværndrup. 125 Susanne Jakobsen, Glamsbjerg.

22 point: 122 Tanja Bettina Bæk Hansen, Kogsbølle.

Vallaker på 4 år og derover

24 point:129 Rikke Mie Alsing Brandhøj, Broby.

23 point: 131 Victoria Haumann Høgh, Munkebo. 127 Nadja Larsen, Odense NØ. 126 Stephanie Cornaby Elster, Blommenslyst.

22 point: 128 Jannie Kristensen, Kerteminde. 130 Camilla Duerlund Nielsen, Oure. 132 Eva Sørensen, Rudkøbing. 133 Per Risager Jørgensen, Odense SV.

 

Den Islandske Hest

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

147 Rikke Severin, Kværndrup.

151 Jan Baunehøj Andersen, Glamsbjerg.

139 Pernille Janbæk Jørgensen, Langeskov.

142 Maja Ladov, Espe.

138 Laura Nielsen & Susanne Dannaher, Odense C.

144 Cecilie og Anne Vraa, Odense SV.

148 Maria Smet Jensen, Otterup.

145 Camilla Hedegaard, Kværndrup.

154 Maria Smet Jensen, Otterup.

143 Faud Sheikh, Odense NV.

137 Kevin Pedersen, Ørbæk.

150 Betina Byrk, Otterup.

149 Maria Smet Jensen, Otterup.

153 Østfyns Produktionsskole, Marslev.

141 Josephine Handberg, Ullerslev.

Hopper på 3 år

22 point: 155 Gitte Leegaard, Assens.

Hopper på 2 år

22 point: 156 Annemette og Tage Hemmingsen, Langeskov.

Vallakker på 4 år og derover

23 point: 168 Laura Emilie Nielsen, Odense C. 172 Kristian Skammelsen, Søndersø. 171 Kristian Skammelsen, Søndersø. 166 Pernille Møller, Munkebo. 165 Kristian Skammelsen, Søndersø. 161 Diana Snoer Hansen, Stenstrup.

22 point: 162 Annemette og Tage Hemmingsen, Langeskov. 160 Cecilia Nanna Rosell, Tommerup. 170 Juliane Bredstrup, Vester Skerninge.169 Annemette og Tage Hemmingsen, Langeskov. 159 Annemette og Tage Hemmingsen, Langeskov. 158 Kristian Skammelsen, Søndersø.

167 Laura Emilie Nielsen, Odense C.

Vallakker på 3 år

23 point: 174 Annemette og Tage Hemmingsen, Langeskov.

22 point: 173 Cecilie og Anne Vraa, Odense SV.

Hoppesamling

23 point: 177 Freyja fra Akureyri.

 

Haflinger

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret og har eget føl ved siden

23 point: 178 Maria og Benjamin Frederiksen, Bogense. 179 Maria og Benjamin Frederiksen, Bogense

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

24 point:189 Sarah Sander, Odense C.

23 point: 190 Gitte Rask Nielsen, Stenstrup. 188 Merete Frandsen, Nyborg.

22 point: 184 Gitte Rask Nielsen, Stenstrup. 192 Pia og Michael Pedersen, Kølstrup. 191 Aja Lauritsen, Sallingelunde. 183 Anit Vedel, Stenstrup. 185 Maria og Benjamin Frederiksen, Bogense. 180 Heidi Albrekt, Årup.

21 point: 181 Aja Lauritsen, Sallingelunde. 186 Stella Christensen, Ferritslev. 182 Christina Kjelstrup Hansen, Ringe.

Hopper på 3 år

23 point: 194 Pia & Michael Pedersen, Kølstrup.

22 point: 193 Merete Frandsen, Nyborg.

Hopper på 2 år

22 point: 196 Pia og Michael Pedersen, Kølstrup. 195 Gitte Rask Nielsen, Stenstrup.

Vallakker på 4 år og derover

23 point: 202 Charlotte Liedicke, Otterup. 200 Andrea Skyggebjerg, Vissenbjerg. 201 Merete Frandsen, Nyborg.

22 point: 198 Louise Sørensen, Ørbæk.

21 point: 199 Jeanette Kjerstein Johansen, Vester Skerninge. 197 Christina Kjelstrup Hansen, Ringe.

 

Dansk Sportspony

Hingste på 4 og 5 år

23 point: 203 Stine Twisttmann, Ebberup.

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point: 205 Marlene Pedersen, Ørbæk.

21 point: 204 Maria Nielsen, Ringe.

 

New Forest

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret og har eget føl ved siden

23 point: 207 Anne og Claus Koch, Faaborg.

22 point: 206 Lene Lange og Fritz Hansen, Odense N.

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point: 212 Diana Ahlstrøm Nielsen, Ringe. 216 Fam. Jensen, Odense V.

213 Vivi og Leif Jensen, Glamsbjerg. 210 Amalie Zoëga Beiskjær, Marslev. 208 Caroline Johansen, Glamsbjerg.

22 point: 214 Jette Andersen, Glamsbjerg. 215 Alberte & Anette Nielsen, Faaborg.

21 point: 209 Signe Hvass Schmidt, Odense M. 211 Vivi og Leif Jensen, Glamsbjerg.

Vallakker på 4 år og derover

22 point: 219 Kold College, Odense S. 218 Josephine Cecilie Jæger, Kerteminde. 217 Hanne Hansen, Ørbæk.

Vallakker på 2 år

220 Kold College, Odense S.

 

Welsh Pony & Cob avlen

Sec. A – Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

22 point: 222 Elisabeth Jørgensen, Faaborg. 221 Familien Granhøj, Kværndrup.

Sec. A – Hopper på 3 år

24 point:223 Stutteri Gribsvad v/Benth Olesen, Ejby.

Sec. A – Hopper på 2 år

23 point: 224 Keld Frandsen, Agedrup.

Sec. B – Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

22 point: 225 Chirie & Brian Laulund-Pedersen, Spodsbjerg.

Sec. B – Hopper på 2 år

21 point: 226 Chirie & Brian Laulund-Pedersen, Spodsbjerg.

Sec. C – Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret og har eget føl ved siden

23 point: 229 Stutteri Gribsvad v/Benth Olesen, Ejby.

22 point: 228 Louise Østergård, Hesselager.

Sec. C – Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point: 232 Hulda-Kathrine Jensen, Aarup.

22 point: 230 Nina Trædholm, Aarup. 231 Emilie Seidler Petterson, Odense N.

Sec. C – Hopper på 3 år

22 point: 233 Lene Bang Christensen, Ejby.

Sec. C – Hopper på 2 år

22 point: 235 Louise Østergård, Hesselager.

21 point: 234 Camilla Pedersen, Svendborg.

Sec. D – Hingste på 2 år

23 point: 236 Mette Jensen, Aarup.

Sec. D – Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret og har eget føl ved siden

23 point: 237 Heidi Albrekt, Aarup.

Sec. D – Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point: 238 Joan Elkjær, Odense NØ.

Sec. D – Hopper på 2 år

22 point: 240 Heidi Albrekt, Aarup. 239 Heidi Albrekt, Aarup.

Sec. D – Vallakker på 4 år og derover

21 point: 241 Nina Trædholm, Aarup.

Sec. D – Vallakker på 3 år

21 point: 242 Heidi Vesterskov, Veflinge.

Sec. F – Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

22 point: 243 Cecilie Louise Rasmussen, Odense NØ.

Sec. F – Vallakker på 4 år og derover

22 point: 244 Cecilie Hempel, Odense M.

 

Gotlands Russ

Vallakker på 4 år og derover

22 point: 245 Nanni Køhler, Broby.

 

Dartmoor

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret og har eget føl ved siden

24 point:246 Ann Edal, Harndrup.

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point: 248 Karen Storm, Kværndrup. 247 Karen Margrethe og Knud Otto Pedersen, Odense NV.

22 point: 249 Mette Mirijam Marie Gyldenløve, Ejby.

Vallakker på 4 år og derover

23 point: 250 Camilla Warncke Mikkelsen, Gudbjerg

 

Shetlandspony

Hingste på 2 år

21 point: 251 Stella Knudsen, Otterup.

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret og har eget føl ved siden

23 point: 252 Maria Lykke Nielsen, Ørbæk.

22 point: 254 Maria Lykke Nielsen, Ørbæk.

21 point: 253 Sasja M. Hjorslev, Ryslinge.

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

24 point:263 Rikke Rodt, Haarby. 255 Stutteri Bøgeskov Haumann, Hjerup.

257 Stutteri Bøgeskov Haumann, Hjerup. 264 Sarah Jensby Fjeldgaard, Skamby.

23 point: 260 Stutteri Bøgeskov Haumann, Hjerup.

22 point: 258 Lene Pedersen, Otterup. 261 Heidi Møller Larsen, Kværndrup.

262 Agnes Dorthea Bech Larsen, Kværndrup. 256 Rikke Rodt, Haarby. 259 Frida Marie Bech Larsen, Kværndrup.

21 point: 265 Bettina Lykke Bøjsen, Assens.

Hopper på 2 år

20 point: 266 Laura Lambek, Hesselager.

Vallakker på 4 år og derover

23 point: 268 Katrine Aastrup Jakobsen, Tommerup.

22 point: 267 Mads Biering Petersen, Broby. 269 Frederikke Rask, Odense C.

Vallakker på 3 år

21 point: 270 Sahra Lowe, Blommenslyst.

Vallakker på 2 år

21 point: 271 Mille Larsen, Gislev.

Hoppesamling

24 point:273 Stutteri Bøgeskov Haumann, Hjerup.

 

Miniatureheste

Hingste på 6 år og derover

23 point: 274 Denise Andersen, Ringe.

22 point: 275 Fie Godskesen, Agedrup.

Hingste på 2 år

23 point: 278 Lya Kragh Mortensen, Vester Skerninge.

22 point: 276 Jane & Sabine Friis Jensen, Årslev.

21 point: 277 Jill Havbæk Jespersen, Langeskov.

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret og har eget føl ved siden

24 point:281 Lise og Daniel Katusa Romer, Bogense.

23 point: 280 Jane & Sabine Friis Jensen, Årslev. 279 Lya Kragh Mortensen, Vester Skerninge.

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

24 point:291 Stald Romer Miniaturehorses, Tørresø.

23 point: 293 Jane & Sabine Friis Jensen, Årslev. 284 Caroline Andersen, Ringe.

22 point: 289 Stine Andersen, Søndersø. 288 Stutteri Tøjsbo, Sanderum. 286 Fie Godskesen, Agedrup. 285 Charlotte Andersen, Frørup. 287 Jill Havbæk Jespersen, Langeskov. 294 Fie Godskesen, Agedrup. 290 Jill Havbæk Jespersen & Lya Kragh Mortensen, Langeskov. 292 Jill Havæk Jespersen, Langeskov.

21 point: 282 Stutteri Tøjsbo, Sanderum. 283 Frederikke Rask, Odense C.

Hopper på 3 år

23 point: 297 Jane & Sabine Friis Jensen, Årslev. 298 JP Miniatures v/Jill Poulsen, Odense C.

22 point: 295 Stald Romer Miniaturehorses, Tørresø. 296 Kelly McLaughlin, Bogense.

Hopper på 2 år

23 point: 303 Lise og Daniel Katusa Romer, Bogense.

22 point: 302 Stine Andersen, Søndersø. 300 Stine Andersen, Søndersø.

Vallakker på 4 år og derover

22 point: 304 Stald Romer Miniaturehorses, Tørresø. 305 Lya Kragh Mortensen, Vester Skerninge.

Vallakker på 3 år

23 point: 306 JP Miniatures v/Jill Poulsen, Odense C.

Hoppesamling

24 point:308 Jane & Sabine Friis Jensen, Årslev.

23 point: 307 Lya Kragh Mortensen, Vester Skerninge.