LØRDAG

ÅBENT FRA 9.00-18.00

09.00-09.55 Skuets bedste 2 års hoppe Hesteudstilling
09.00 Bedømmelse og mønstringskonkurrence Børnedyrskuet
09.15 – 10.45 Superko konkurrence malkekvæg racevis Kvægudstilling
09.20 – 09.30 Koldblodshow Store ring
09.30 – 13.00 Bageværksted er åbent Fødevaremarked
09.35 – 09.40 Tinkershow Store ring
09.40 – 10.00 Islandske Heste – Jubilæumsshow Store ring
09.55 – 10.15 Hesteshows Hesteudstilling
10.00 – 18.00 Mini – speedway kørsel for børn Ved rundbuehallen
10.00 Ristning af kaffebønner- Lokalristeriet Fødevaremarked
10.00 Mad safari -guidede ture med mening Fødevaremarked
10.00 Trailkonkurrence Børnedyrskuet
10.00 Grisevæddeløb Ved børnedyrskuet
10.05 – 10.35 Præsentation af kødkvæg v. Store ring
10.20 – 11.00 Skuets bedste 3 års hoppe Hesteudstilling
10.35 – 11.20 Interbreed konkurrence for kødkvæg Store ring
11.00 Mønstrings konkurrence, udtagelse Fåreudstilling
11.00 – 11.10 Hesteshows Hesteudstilling
11.10 – 11.20 Shetlandsheste – Jubilæumsshow Hesteudstilling
11.20 – 12.05 Skuets bedste samling Hesteudstilling
11.20 – 12.50 Besætningskonkurrence/Modelko malkekvæg Store ring
12.00 Mad safari – udfordring på Scenen Fødevaremarked
12.05 – 12.35 Hesteshows Hesteudstilling
12.15 Indledende runde i kaninrace Børnedyrskuet
12.30 – 13.30 Kåring bedste par- Hereford Kvægudstilling
12.35 – 13.15 Skuets bedste følhoppe Hesteudstilling
13.00 Ristning af kaffebønner- Lokalristeriet Fødevaremarked
13.00 Grisevæddeløb Ved børnedyrskuet
13.00 – 13.30 Børnedyrskuets Galopderby Store ring
13.25 – 13.40 Hestene opstilles for publikum Hesteudstilling
13.30 Kåring af bedste par Simmental Kvægudstilling
13.30 Springkonkurrencen for kæpheste Børnedyrskuet
13.45 – 14.30 Slangegang med de udstillede heste Store ring
14.00 Mønstringskonkurrence – kødkvæg Kvægudstilling
14.00 Springkonkurrencer Børnedyrskuet
14.00 Partering af lam Fåreudstilling
14.00 – 17.00 Bageværksted er åbent Fødevaremarked
14.30 – 15.15 Danske Maskinstationers præsentation Store ring
14.30 – 15.30 Bedste par og besætningsgruppe – Kødkvæg Kvægudstilling
15.00 Ristning af kaffebønner- Lokalristeriet Fødevaremarked
15.15 – 16.00 Hestegallashow – Hestens oprindelsesland Store ring
16.00 Mønstrings konkurrence, finale Fåreudstilling
16.00 Grisevæddeløb Ved børnedyrskuet
16.00 – 16.30 Skuets bedste hingst Hesteudstilling
16.15 – 18.00 Springning – dressur – western ridning – kørsel Store ring
16.30 – 18.00 Karakteristik af heste Hesteudstilling
17.00 Indledende runde i kaninhop Børnedyrskuet
Hele dagen Besøg købmandsbutikken – Smagen af Fyn Fødevaremarked
Hele dagen Besøg naturkvægene ved Jershave Naturkød Fødevaremarked
Hele dagen Børn kan prøve at klippe et får Fåreudstilling
Hele dagen Væve, spinde og filte Fåreudstilling
Hele dagen Strikkecafe Fåreudstilling
Hele dagen Klappegrise Ved børnedyrskuet